🔸ورود امام علیه‏السلام به منزل «شقوق» روز بیستم ذیحجه بوده است، زیرا آن حضرت در منزل «خزیمیه» یک شبانه روز اقامت داشتند.
در این منزل، امام حسین علیه‏السلام مردى را دید که از جانب کوفه مى‏آید و امام از او درباره مردم کوفه سؤال نمود، و او وضعیت مردم را بازگو کرد.

🔻امام فرمود: امر، دست خداى متعال است، هر چه خواهد انجام مى‏دهد و پرودگار ما هر روز اراده‏اى دارد، اگر قضاى الهى بر ما نازل شد، ما خدا را بر نعمتهایش حمد کرده و از براى شکرش استعانت مى‏طلبیم و اگر قضاى الهى میان ما و آرزوهایمان فاصله انداخت، کسى که نیت او خالص است و بر پایه حق استوار، از رحمت او بدور نباشد. پس این اشعار را انشاد فرمود:
فان تکن الدنیا تعد نفیسه
فدار ثواب الله اعلى و انبل
و ان تکن الاموال للترک جمعها
فما بال متروک به الحر یبخل
و ان تکن الارزاق قسما مقدار
فقله حرص المرء فى الکسب اجمل
و ان تکن الابدان للموت انشئت
فقتل امرى‏ء بالسیف فى الله افصل
علیکم سلام الله یا آل احمد
فانى ارانى عنکم سوف ارحل.

🔺در تاریخ ابن عثم کوفى آمده است که: فرزدق در این منزل با امام حسین علیه‏السلام نیز ملاقات کرده است، و ما در صفحات قبل جریان ملاقات او را با امام در منزل «صفاح» نقل کردیم، ولى سید ابن طاوس نقل کرده است که امام علیه‏السلام این اشعار را در پاسخ سؤال فرزدق فرمود، و فرزدق گفت: چگونه بسوى کوفه مى‏روى و نسبت به مردم آن امید بسته‏اى در حالى که همینها بودند که مسلم بن عقیل پسر عموى شما را کشتند؟!
امام حسین علیه‏السلام اشکش جارى شد و فرمود: رحمت خداى بر مسلم باد، مسلم بسوى رحمت و بهشت و رضوان خدا رفت و آنچه بر عهده او بود انجام داد، و آنچه بر عهده ماست، باقى است. سپس اشعار فوق را بجز بیت آخر نقل کرده است.

📚الامام الحسین و اصحابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *